W drodze. Pociągiem, autokarem i inaczej…

Nie każdy posiada własne auto, motor, czy też inny środek transportu. Jednak również te osoby, posiadające te coraz popularniejsze pojazdy, decydują się na wybór transportu krajowego oferującego przewóz kolejowy, jak i autobusowego, autokarowego, skupionego w rękach zarówno prywatnych, ja również i państwowych. W grę wchodzą najczęściej wówczas finanse, gdyż ceny biletów, w porównania do kosztów ewentualnej ceny paliwa, skłaniają do skorzystania z usług kolei lub firmy z działu przewozu osób i innych usług autokarowych. Poszczególne wady i zalety obu rozwiązań skłaniają podróżnych do określonych decyzji.

Podróż powinna być dla każdego podróżnego przyjemnością, dlatego też należy jeszcze przed podjęciem decyzji o formie transportu zapoznać się z pewnymi faktami. Z jednej strony powinno ono dotyczyć tego, w którym miejscu znajduje się przystanek pojazdów. Dotyczy to zarówno popularnego PKS i PKP, jak transportu skupionego w rękach prywatnych. Z danego przystanku, bardzo często będziemy musieli dotrzeć w inne miejsce, znajdujące się w danym mieście, bądź też w jego okolicach. W przypadku firm prywatnych, można bardzo często liczyć na dowiezienie we właściwe miejsce, co rzadko się zdarza w przypadku krajowych rozwiązań i jest niemożliwe w przypadku transportu koleją.

Warto również wziąć pod uwagę długość podróży i wielkość i ilość ewentualnych bagaży. Podróż pociągiem, pozwala najczęściej na wstanie i przysłowiowe rozprostowanie nóg, jednak przebywanie w małym przedziale, z hałaśliwymi towarzyszami, przez kilka godzin, może wyprowadzić nawet najbardziej spokojnego człowieka z równowagi. W autokarach i innych pojazdach, co prawda nie można wstawać i chodzić w czasie jazdy, jednak wygodne w większości przypadków siedzenia, oparcia i miejsce na nogi, sprawia, że podróż jest bardzo przyjemna. Coraz częściej można w nich również spotkać toalety, szczególnie w przypadku dłuższych tras.

Nasz wiek oraz sprawność, również powinna mieć wpływ na nasze decyzje. Dotyczy to generalnie decyzji, która pada na transport kolejowy. Remonty dworców, oraz sama ich konstrukcja, sprawia, że najczęściej są tam liczne przejścia podziemne, a w konsekwencji również schody. Konieczność pokonywania ich z torbą, walizką, bądź z małymi dziećmi, może przysporzyć niekiedy wielu problemów. Nie w każdym, bowiem miejscu można spotkać się ze schodami ruchomymi, które znacząco ułatwiają przemieszczanie.

Przemyślana i rozsądna podróż, z pewnością przyniesie nam dobre wspomnienia. Wówczas można przyjemnie wspominać zarówno samą podróż, jak i jej powody.